21 Haziran 2011 Salı

Comenius Hizmet İçi Eğitim Faaliyeti [1]


International Projects Center / Exeter
2010 Mayısında Comenius Hizmetiçi Eğitim (HİE) Projesi kapsamında 2 haftalık bir kursa katılmak için İngiltere’ye gittim. Exeter'da ınternational Projects Center adındaki bir kursta "Developing Oral Fluency in English Classes" başlıklı 2 haftalık bir HİE Faaliyetine katıldım.


Aslında daha önce bu kurs ve seyahat ile ilgili bir yazı yazmayı planlıyordum ama bir türlü nasip olmamıştı. Amacım hem bu tecrübeyi kayıt altına almak hem de gidecek olan meslektaşlarımın aklındaki soru işaretlerine bir nebze de olsa cevap verebilmek. Malum, ilk kez yurtdışına çıkan pek çok kişi neyin kendisini beklediğinden emin olamayabilir.


1- Comenius Hizmetiçi Eğitim Projesi nedir? Kimler Katılır?

AB Eğitim ve Gençlik Programları altındaki Hayatboyu Öğrenme Programlarından biri olan Comenius, birkaç türden proje başvurusu alıyor belirli dönemlerde. Bunlardan biri de bireysel başvuru yapılan, Hizmetiçi Eğitim Eğitim Faaliyeti. Dil yeterliliği olan (ÜDS veya KPDS 70) her Milli Eğitim Bakanlığı öğretmeni, (idareci, müfettiş vb) kendi alanıyla ilgili Avrupa’nın değişik ülkelerinde açılan bu kurslardan birine müracaat edebiliyor. Elbette başvuru esasları bununla sınırlı değil ama Comenius okul projelerine göre başvuru şartları, süreci ve prosedürleri daha basit ve başvurunun kabul edilme şansı daha yüksek. Başvuru formunu uygun bir dille doldurur, sorulara makul ve mantıklı karşılıklar verirseniz başvurunuzun kabul edilme olasılığı çok yüksek.

2- Comenius Hizmet İçi Eğitim Faaliyetine Nasıl Başvuru Yapılır?

Bu projeye başvurular yılda 3 kez alınıyor. Örneğin bu yıl 14 OCAK 2011, 29 NİSAN 2011, 16 EYLÜL 2011 son başvuru tarihi olmak üzere 3 dönem başvuru alındı. Şu an (20 Haziran 2011) Eylüldeki 3. dönem başvuruya hazırlanabilirisiniz. 1. dönem başvuru yapanlar 01 Mayıs 2011- 31 Ağustos 2011 aralığında bir tarihte kursa gitmeyi taahhüt ederler, 2. dönem başvuru yapanlar ise 01 Eylül 2011 - 31 Aralık 2011 tarihleri arasında kursa gidecekler (ki henüz başvuruları kabul edilenlerin listesi açıklanmadı) 3. dönemde başvuru yapacaksanız kursa 01 Ocak 2012 - 30 Nisan 2012 arasında gideceksiniz.

Dil yeterliliğiniz varsa başvurularda izlenecek yoldaki ilk adım, kurs veritabanından size uygun kursu seçip, kurs yetkilileriyle mailleşmek olacak. (DİKKAT: Hangi dönem başvuru yapıyorsanız, o döneme uygun faaliyet tarihi aralığında kusr tarihlerini seçmelisiniz!!!) Bu mailleşmenin sonucunda kursa ön kayıt yaptırmanız gerekecek. Daha sonra başvuru formunu Ulusal Ajans web sitesinden indirip (www.ua.gov.tr) doldurmanız gerekecek. Doldururken kesinlikle ne baştan savma ne de abartılı cevaplar verin. Form doldurma kılavuzunu mutlaka inceleyin. Ulusal Ajans’ın belirlemiş olduğu bazı küçük ayrıntıları dikkate alın ve uymaya çalışın (Mavi renkli kalem ile imza atılması vb.)

3- İngiltere Vizesi Şartları Nelerdir?

İngiltere vize almak konusunda ülkemiz açısından sıkıntılı ülkelerden biri. Ama hizmet içi eğitim faaliyeti için resmi bir görevle ve izinle gidildiğinden vize prosedürlerine uyulduğu vakit vize almak kolay. Bir kere bireysel başvuru şart. Online randevu alıp vize merkezlerinden birine gidiyorsunuz ve evraklarınızı verip 1 hafta kadar bekliyorsunuz. Bu prosedürle ilgili ayrıntıları Comeniüs Hizmet İçi Eğitim Faaliyetleri ile ilgili şu facebook grubundan daha rahat takip edebilirsiniz. Orada evrakların çevirileri ve giden arkadaşların tecrübelerine de ulaşabileceksiniz. Daha sonra ayrı bir konu başlığı olarak bunu da yazmyı düşünüyorum.


4- Ne tür kıyafetler götüreyim?

Malumunuz İngiltere yağmuru bol bir ada ülkesi. Ben Türkiye’de tişört mevsimi başladığı bir tarihte gittiğim için ağırlıklı olarak kısa kollu kıyafetler ve ince bir mont götürmüştüm. Ama son birkaç gün dışında tişörtleri giyemedim ve ne olur ne olmaz diye yanıma aldığım mevsimlik bir kazakla ve sweatshirtle dolaştım. Üstelik montum da hep üzerimdeydi. Fakat, zaman zaman güneş etkisini gösterdiği de oluyor veya iç mekânlar sıcak olduğu için kazak fazla gelebiliyor. Bence İngiltere için en iyi giyinme prensibi üst üste kıyafetler giymek olacaktır. Tişört, gömlek, kazak, mont vb. sıralamasıyla giyinmek gibi örneğin. Lahana gibi giyinmek diye tabir edilebilecek bir mantık yani. Sıcaksa çıkar, soğuduğunda giy.. ;)

Size tavsiyem, bir şemsiye ve ecnebinin water-proof dediği su geçirmez bir yağmurluk/mont gibi bir şeyi mevsim ne olursa olsun yanınızda götürmenizdir. Yine kış ayları ise bot, yaz ise yağmura dayanıklı bir ayakkabı ile gitseniz iyi olur. Özellikle bayan arkadaşlar için söylüyorum, her şarta uygun kıyafet götüreceğim diye valizinizi çok doldurmayın. Hem ağırlık kapasitenizi aşıp havayolu şirketine fazla ücret ödeyebilirsiniz hem de oradan alışveriş yapayım derseniz getirmeniz zor olur (yine kapasiteyi aşacağınız için ekstra ücret ödeyebilirisiniz).

5- Ne kadar ücret ödeyeceğiz?

Başvuru formunda harcama kalemlerinizin hepsini talep ediyorsunuz (Kurs ücreti, barınma, yemek yol, günlük harcırah) Yol masrafı sadece belli bir tutarın üstü olamıyor (600 € idi sanırım) Bu tutar da gidiş geliş uçak ve havaalanı ile kurs yeri arasındaki ulaşım için yeterli oluyor. Buradan talep ettiğiniz üst tutarın artanını geri iade ediyoruz. Daha doğrusu gitmeden hibe toplamının %80’nini döndükten sonra da kalan 20% ini verdikleri için geri kalan %20’den az pay alıyoruz. Sonuçta temel ihtiyaçlar için 5 kuruş ödemiyorsunuz. Siz kalan harcırah ise eğer arzu ederseniz alışverişe, istemezseniz yurda dönüşte burada harcamaya aklıyor :)

6- Nerede Kalacağız?

Kurslar anlaşmalı oldukları ailelerin yanına sizi yerleştiriyorlar ve gitmeden önce bilgilerini veriyorlar. Sizi şehrin otobüs/tren varış noktasından alıp evlerine götürmekle ve dönüşte yine oraya götürmekle yükümlüler. Genelde buna da riayet ederler. Evlerde sizin dışınızda başka kursiyer veya öğrenci olabilir. Odanızı biriyle paylaşmaya hazır olun. Ama kursla irtibata geçer ve naz yaparsanız bu durumu değiştirebilirsiniz de. Evde evcil hayvan olabilir. Ev yemekleri çok başarılı olmayabilir. Ev ahalisi enteresan tipler olabilir ama tüm bunlar 2 hafta katlanılmayacak düzeyde olmaz genelde. Aksi halde kurs o evle bir daha çalışmayabilir. Haliyle siz ev sahibinin işverenisiniz bir nevi.
7-      Yeme – İçme Nasıldır?

Türk yemeklerini özleyeceğiniz kesin. Ama şahsi kanaatim seyahat mevzubahis ise, kısa süreliğine aç kalmak kabul edilebilir bir durumdur. Açıkta kalmaktan iyidir en azından. Kahvaltıda peynir zeytin beklemeyin. Birkaç çeşit mısır gevreği, şanslı iseniz kızarmış ekmek, bal, reçel bulabilirisiniz kahvaltıda. Genellikle poşet çay (teabag) kullandıklarından demleme çaya da hasret kalacaksınız. Arzu ederseniz yanınızda alıştığınız poşet çaylardan götürün. Sizin yeme-içme alışkanlıklarınıza saygı duyarlar, o yüzden kaldığınız süre içinde domuz eti görmek istemem derseniz bunu anlayışla karşılarlar. Kibarlıkları ve insaniyetlikleri ölçüsünde sizi memnun etmeye çalışacaklardır ama bir yerde umduğunuzu yiyemeyebilirsiniz de. Dışarıda yemek için en uygun yerler fastfood restoranlar. Publarda da yiyecek bir şeyler oluyor. Fish&Chips deneyecekseniz ev ahalisinden veya kurstan tavsiye almanızda fayda görüyorum. Zaten ilk gün kurs yetkilileri tavsiyelerde bulunacaklardır. Zincir restoranların (KFC, McDonald' vb) menüleri bizdeki kadar zengin değil.Ev yemekleri, benim kaldığım aileninkileri baz alark, fena değillerdi. Ev sahibem ve eşi insanlıktan nasibini almış şeker kimseler olduğundan bana fish&chips, resimdeki sarımsaklı ekmek vb gibi İngiltere mutfağına ait yemekler tatırmayktan geri kalmadılar. Her gün menüde farklı bir yemek vardı.

[DEVAM EDECEK]...