23 Haziran 2011 Perşembe

Comenius Hizmet İçi Eğitim Faaliyeti [2]

[Yazının başlangıcı]


8. Kurstan arta kalan zamanlarda gezebilir miyiz?
Kurs genelde akşam saatlerinde bitiyor. Akşamüstü kursun bulunduğu şehri/kasabayı gezebilirsiniz. İngiltere’de İngilizce öğretmenlerine yönelik kursların pek çoğu kurs programlarına çevre gezileri dahil ediyorlar. Kurs Londra merkezde değilse, Londra’yı gezmek genelde kendi imkanlarınız dahilinde mümkün olacaktır. 2 haftalık kursun ortasında kalan hafta sonunu bu iş için ayırabilirsiniz. Veya dönüşte okula erken başlamak gibi bir derdiniz yoksa, dönüş tarihiniz tatile denk geliyorsa dönüş biletinizi kurs bitiminden 1-2 gün sonraya alabilirsiniz.


9- Londra'da tek başımıza gezebilir miyiz?

%100 garanti veriyorum :)

Kursunuzun olduğu şehirden Londra'ya gitmek ve 1-2 günü orada geçirmek, tek başınıza olsanız dahi hiç zor değil. İşin en zor kısmı kalacak yer. Gitmeden yer ayırırsanız bir hostelda geceleyebilirsiniz. O da olmadı, uygun ücretli oteller mevcut muhtelif yerlerde. Londra'da gezmek için en akılcı ulaşım seçeneği, günlük metro bileti almak ve metro hattını ve gezilecek yerleri gösteren bir el haritası ile oradan oraya dolaşmak bence.. Her metro hattının ayrı bir rengi var haritada. Kesişim noktalarında inip tabelaları takip ederek hat değiştirebilir ve ineceğiniz yere kolayca gidebilirsiniz. İlk başta karışık gibi geliyor ama birinden haritayı anlatmasını rica ederseniz, büyük ihtimalle, anneye anlatır gibi anlatacaktır size ;)


10- Bu kadar kısa sürede ne öğreneceğiz?
Açıkçası kurstan mesleki anlamda çok fazla bir şey beklemeyin. Yabancı diliniz de gelişmeyecek 15 günde. Bu 15 günün en büyük artısı, eğer ilk kez yurt dışına çıkıyorsanız, yurt dışına gitmenin hiç de zor bir şey olmadığını anlamanız olacaktır. Bir de derdinizi anlatmak için geniş zamanda üçüncü tekil şahısla başlayan cümelelerde fiile -s takısı gelip gelmemesinin işimize pek yaramadığını anlayacaksınız. Nihayetinde cebinizden beş kuruş çıkmadan 15 günlük bir İngiltere deneyimi neresinden bakarsanız bakın çok karlı bir iş olacak sizin için.11- Ne alalım?

Kitap kitap kitap... İnanılmaz ucuz. Boş valizle gidip dolu valizle gelmenizi salık veririm. Kıyafet de uygun olabiliyor pek çok mağazada, eğer indirim denk getirebilirseniz. Bilgisayar, cep telefonu ve diğer elektronik ürünler, kozmetik uygun.. Ama uygun diye ingilizce klavyeli bir notebook almak ne kadar karlı siz hesap edin. Ben cep telefonu almıştım. Memlekette 350 civarı bir fiyatı vardı.. 200 lira civarı bir ücret ödedim. Telefonda Sim Free (her sim kart açık olma) özelliği olmasını isteyin. Yoksa burada kiliti kırdırmanız gerekebilir. Burada 200 gibi fiyatları olan parfümler - arkadaşların yalancısıyım- 100 civarı fiyatlara satılıyor(muş). Benim ilgi alanıma girmediği için takip etmedim. Primark denilen, bizim LCW, Ccollezione gibi her kesime hitap edebilecek bir mağazası var. Çok uygun fiyata kıyafet alabilirsiniz. ama benim aldığım tişört ilk yıkamada soldu. Ama diğer aldıklarımı kullanabiliyorum hala.