7 Ağustos 2011 Pazar

Nikon D5100 ve sonrası

Uzun zamandır hayatıma dâhil etmek istediğim, hobilerim arasına katmaya çalıştığım amatör fotoğrafçılık için ilk şartı nihayet yerine getirdim. İlk DSLR fotoğraf makinem Nikon D5100 ve birlikte satışa sunulan Nikon 18-55 lens artık çantada. Şimdi bu büyülü dünyanın kapısını aralamak için ustalara yanaşmaya, çok okumaya, öğrenmeye ve cesarete ihtiyaç var. Henüz taze gelin gibi bir köşede duran bu güzel oyuncağımla ilgili ilk izlenimleri aktarmaktır niyetim.


Canon 550D alma niyetiyle girdiğim dükkândan Nikon D5100 ile çıkmamın nedeni ikna kabiliyeti yüksek bir satıcıyla tanışmam oldu. Sonuçta hakkında neredeyse hiç bir şey bilmediğim bir makineyle çıktım dükkândan ve üstelik Canon'a ihanet etmişim gibi bir hisle birlikte. Aslında git gide futbol taraftarlığına dönüşen Canonculuk ve Nikonculuk arasında bir yerdeydim ama sanki hep Canon'a yakın gibiydim. Hele D5100 ile ilgili yorumları okurken Canoncuların "... ama bir Canon değil" yorumlarından sonra iyice bir refleks gelişti bende. Nikonumu sahiplenmeye başladım. Kendimi 10 Ara Güler gücünde hissediyorum şimdi. Hafta sonları fotoğraf turlarına katılmak, karanlık odalarda sabahlamak geçiyor içimden.. Neyse, bu daha sonraki yazıların konusu ;)

Fotoğrafçılıkla uğraşan pek çok kişinin uğrak yeri olan Sirkecideki Hayyam Pasajı ve pasajdaki dükkânlarla ilgili pek çok yorum okumuştum internet sitelerinde. Burada nakit veya taksitle, spot veya garantili/faturalı satış türlerinden haberdardım. Aradaki fiyat faklarından ve artılarından/eksilerinden de. Benim tercihim garantili ve faturalı ürün almaktan yana oldu ama bu işi profesyonel olarak da yapan pek çok kişi spot ürün almayı da tercih ediyorlar. Spot satışlarda mağazalar kendince bir garanti veriyorlar. Kendi teknik servislerinde ürünün onarımını yapmayı vaat ediyorlar. Pasajda dönen ticarette ciddi bir güven duygusu hâkim. Kimseyi yanıltmamak için fiyatıyla ilgili açıklama yapmayayım diyorum. Spot satışı ile garantili peşin veya taksitli satışları arasında ciddi farklar var. Bu konuda bilgiye ulaşmak da oldukça kolay zaten günümüz şartlarında.

Makine D5000 modelinin geliştirilmiş hali. Canon 600D ile yakın özelliklere sahip. Bu yüzden en çok bu modelle kıyaslanıyor. Şu adreste 2 modeli kıyaslayan çok kapsamlı (İngilizce) bir makale var. Şu adreste de bir karşılaştırma makalesi (Türkçe) mevcut. Teknik altyapım, mevcut değerlendirmeleri tam anlamıyla algılayabilecek ve size aktarabilecek kadar yeterli değil ama temel özelliklerden bahsedebilirim.

Bir sonraki yazıda dilim döndüğünce teknik özelliklerinden bahsedeceğim.

[DEVAM EDECEK]...

4 yorum:

 1. Beysan TAŞCI15 Ekim 2011 23:29

  Ben de tıpkı sizin gibi, canon diye yola çıkmışken kendimi nikon satın almış olarak bulanlardanım.Nden mi, çünkü okuduğum onlarca forumdan birinde bir vatandaş; bunların birbirlerinden farkı, sizleri aslında pek de ilgilendirmiyor, gidin ve gönlünüz hangine "akıyorsa" onu satın alın diyordu.Ben de öyle yaptım ve tabiri caizse eğer nikoncu oldum.Yine sizin dediğiniz gibi makinem bir köşede, sabırla sıranın kendisine gelmesini ve kendi ile ilgilenilmesini bekliyor..Ancak halen okumaktayım.:-)) Bu nedenle sitenize girdim acaba yeni bir şey okuyabilirmiyim makinem hakkında diye.. Ancak sanırım daha mekinenizi tanıma aşamasındasınız ve bu nedenle yazınız yalnızca "giriş" bölümünden oluşmakta..
  Gelişme bölümünü sabırla bekleyeceğiz:-))

  YanıtlaSil
 2. İlginiz için çok teşekkür ederim. Gelişmeleri aktaracağım. Fakat yaşadığım şehir yeni bir şeyler öğrenme platformu bulma açısından yeterli değil. Umarım kısa süre sonra hem kendi çabam hem de işin ustalarının yardımıyla aşama kaydedeceğim.

  YanıtlaSil
 3. Aynı makineden ben de aldım ve dediğin gibi taze gelin gibi duruyor bir kösede. Tecrubelerini paylas, nereden ne ogrendin de biz de başlayalım foto cekmeye... Hep otomatik modda olmuyor:)

  YanıtlaSil
 4. Henüz bir aşama kaydettim denilemez. Ama mutlaka burada yazarım öğrendiklerimi. Teşekkürler.

  YanıtlaSil